Next Race

Saturday 26th May 2018
– Seymour
– Handicap

TeamApp Pre EnterTeamApp

Entries now closed.  Registration desk closes @ 1.15pm (not 12.45pm)!!  Registrations are in Manners St, Seymour.  Across the road from the Royal Hotel.

Please ensure you arrive early with time to spare as registration is nearly six kilometres from the race start.  Racing commences at 1.30pm – and don’t forget your tail light!

Referee

TBA

Traffic Controllers

Neil Cartledge

Marshals

Russell Newnham

Darren Woolhouse

Alex Randall

Russell Wheelhouse

Stefan Goring

Gavin Plummer

Perry Peters

Upcoming Events

Forecast

Results – Wednesday

Wednesday Race results for 2018.

See results archive page for previous year’s results.

The Loop, 23rd May 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (6)Nick GibsonFraser Short (N) Tony Kimpton
Division 2 (8)Craig TuckerNick Tapp David Rooke
Division 3 (4)Davina CalhaemTony CurulliRichard Dobson
Division 4 (3)Barry RodgersJohn EddyMichael Waterfield

The Loop, 16th May 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (6)David HoltFraser Short (N) Chris Munro (CV)
Division 1b (14)Chris EllenbyNick GibsonGlenn Wright
Division 2 (5)John WilliamsRichard DobsonStephanie Coulson
Division 3 (6)Mick DewdneyKen AllanDavina Calhaem
Division 4 (2)Barry RodgersMichael Waterfield--

The Loop, 9th May 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (8)Stephen Lane (N)Fraser Short (N) Tony Hallam (G)
Division 1b (11)Ray RussoChris EllenbyPete Morris
Division 2 (10)James BlackRussell WheelhouseRichard Dobson
Division 3 (7)Andre WeberMick DewdneyKen Allan
Division 4 (7)Susan WilliamsBarry RodgersJohn Eddy

The Loop, 2nd May 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (7)Iain Clark (N)Tony Hallam (G)Fraser Short (N)
Division 1b (14)Glenn WrightChris EllenbyNick Gibson
Division 2 (8)Mark Cummings (G)John WilliamsDavid Browne
Division 3 (9)Tony CurulliKen AllanDavina Calhaem
Division 4 (5)Paul Griffiths (N)Barry RodgersSusan Williams

The Loop, 25th April 2018

No results available

The Loop, 18th April 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (6)Stephen Lane (N)Tony Hallam (GSC)Anthony Coxon
Division 1b (13)Nick GibsonRoss Clark (N)Chris Ellenby
Division 2 (10)David RookeRussell WheelhouseDavid Browne
Division 3 (6)Ken AllanMick DewdneyDavina Calhaem
Division 4 (6)Susan WilliamsBarry RodgersBarry Ellem

The Loop, 11th April 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (8)Fraser Short (N)Anthony CoxonTony Kimpton
Division 1b (10)Chris EllenbyGlenn WrightRoss Clark (N)
Division 2 (10)Russell WheelhouseNick GibsonDavid Watts
Division 3 (5)Simon Bol (N)Mick DewdneyKen Allan
Division 4 (5)Barry EllemSusan WilliamsShane Dwyer

The Loop, 4th April 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1Phil CavaleriPaul FirthGrant Farr
Division 2David BrownePeter WebbRichard Dobson
Division 3Ian SmithDavid BrownSimon Bol (N)
Division 4John EddyBarry RodgersSusan Williams

The Loop, 28th March 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (8)Stephen Lane (N)Tony Hallam (GSC)Fraser Short (N)
Division 2 (13)Peter MorrisGreg Foster (N)Ray Russo
Division 3 (5)David GriffinSimon Bol (N)Andre Weber
Division 4 (3)John EddyBarry RodgersSusan Williams

The Loop, 14th March 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (8)David HoltTony Hallam (GSCCC)Chris Munro (CVVCC)
Division 2 (15)Nick TappRoman SuranJohn Williams
Division 3 (12)David BrowneRob GilesAndre Weber
Division 4 (4)Susan WilliamsBarry RodgersMichael Waterfield

The Loop, 7th March 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (11)Chris MunroMark ReynoldsDavid Younger (NC)
Division 2 (13)Dean NiclasenJohn WilliamsRussell Wheelhouse
Division 3 (10)Stephanie CoulsonSimon Bol (NC)Neil Cartledge
Division 4 (1)Susan Williams

The Loop, 28th February 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (10)Chris MunroAnthony CoxonMark Reynolds
Division 2 (11)Nick TappDoug ReynoldsMark Edwards
Division 3 (10)Peter GrayStephanie CoulsonIan Smith
Division 4 (2)John Eddy
Paul Griffiths (NC)

The Loop, 21st February 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (9)David Holt (N)Tony HallamAnthony Coxon
Division 2 (14)Chris EllenbyRoman SuranDean Niclasen
Division 3 (11)Andre WeberStephanie CoulsonRob Giles
Division 4 (6)R Jackson (N)Paul Griffiths (N)Barry Rodgers

The Loop, 14th February 2018

No results available

The Loop, 7th February 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (8)T HallamS Lane (NC)Phil Cavaleri
Division 2 (12)J Hasouras (N) Roman SuranPeter Morris
Division 3 (10)David GriffinSteve BarnardPeter Gray
Division 4 (3)Barry RodgersAlan CunneenJohn Eddy

The Loop, 31st January 2018

No results available

The Loop, 24th January 2018

No results available

The Loop, 17th January 2018

No results available

The Loop, 10th January 2018

GradeFirstSecondThird
Division 1 (10)David HoltPhil CavaleriPaul Firth
Division 2 (12)Nick Gibson D RookePeter Morris
Division 3 (8)Peter GrayDoug ReynoldsNeil Cartledge
Division 4 (5)P GriffithsMichael WaterfieldJohn Eddy

 

  Sponsor - lmca