Next Race

– Saturday 30/9/2017
– METEC, GSR.
– Note early start time


TeamApp Pre EnterTeamApp

Racing commences
10:00am
Registrations close
– 9:45am

Officials

Richard Dobson

Barry Rogers
Corey Turner

Upcoming Events

Forecast

Results – Saturday 2014

Saturday Race results for 2014.

Aggregate: Current aggregate standings – 20th December 2014

Archive: See results archive page for previous year’s results.

Casey Fields, 20th December 2014 – Christmas handicap

Position Grade
1stPeter GrayE
2ndDean NiclasenD
3rdMichael MuscatD
4thSteve BarnardD
5thRobert LackeyE
6thMichael PaullE
7thRobin CondieE
8thPaula McGovernF
9thTony LateoF
10thGeoff MillerE
FastestJean-Philippe Leclercq0:08:54

Graded Scratch Races – Qualifiers

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (8)Peter O'CallaghanRob AmosPhil SmithJustin DavisJean-Philippe Leclercq
B Grade (18)Ross TinklerGrant GreenhalghPhil ThompsonDarren SmithDoug Reynolds
C Grade (22)Ian MilnerPeter ShanahanGavin PlummerRob LewisGraeme Bull
D Grade (18)Gary LeroySteve BarnardMichael MuscatDean NiclasenNeil Cartledge
E Grade (10)Robin CondiePeter GrayRobert LackeyGeoffrey MillerMichael Paull
F Grade (8)Michael WaterfieldTony LateoJohn EddyStewart JenkinsDaryl O'Grady

Dunlop Road, 13th December 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (13)
B Grade (17)David HydeD JonesWalter Savini
C Grade (23)Tim MaffeyKen BoneColin Doherty
D Grade (23)Michael MuscatDean NiclasenNeil CartledgeGregory HarveyGary Leroy
E Grade (13)Peter GrayRobin CondieP Tomaszewski
F Grade (14)Antony LateoClive WrightJeff Smith
A Grade Teams (25)Justin DavisGerard DonnellyDarren RobertsAndrew MapstoneDavid Holt

Casey Fields, 6th December 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (5)Chris HughsonRoy ClarkSteve Ross
B Grade (11)Tayfun UgrasbulPhil ThompsonCameron White
C Grade (17)Paul WebsterKen BonePeter RansomeGary Stoppar
D Grade (12)Neil CartledgeAndrew BuchananGary Leroy
E Grade (10)Greg HarveyRob DevolleKym Peterson
F Grade (3)Alex WattsClive WrightIan Jones

Casey Fields, 29th November 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (8)Jean-Philippe LeclercqRob AmosRussel Newnham
B Grade (17)Paul ConstantinouGrant GreenhalghTayfun UgrasbulPhil Thompson
C Grade (20)Paul JamesGary StopparKen BoneRussell WheelhousePeter Ransome
D Grade (12)Gary LeroyMichael MuscatDean Niclasen
E Grade (9)Rob DevolleGreg HarveyNick Hainal
F Grade (12)Clive WrightPaula McGovernHarry Hibgame

Dunlop Road, 22nd November 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (11)Ciaran Jones
Russel NewnhamGerard Donnelly
B Grade (20)Bruce WillDale GoodallDave HydePaul Consto
C Grade (21)Scott GillanBoyd WilliamsPaul JamesKen Saxton
D Grade (29)Graeme ParkerColin DohertyDavid McindoeDean NiclasenMicheal Muscat
E Grade (24)Terry Murdoch
Rob DevolleJuanita Cadd
F Grade (24)Harry HibgameFrank LeesLaurie Bohn
A Grade Teams (29)Ciaran JonesDavid HoltNick KennedyMichael BorowskiJohn Cain

Arthurs Creek, 15th November 2014

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (9)Tony Chandler
David HoltJP Leclercq
B Grade (16)Matt RiceVictor KarafilisCraig Oliver Daniel Hulbert
C Grade (14)John HasourasDavid BrownMartin Stalder
D Grade (10)Michael AllenGeoff DarrochAdam Dymond
E Grade (9)JC WilsonJuanita CaddSusan O'Keeffe
F Grade (0)

Casey Fields, 8th November 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (9)Ciaran JonesRoy ClarkJP Leclercq
B Grade (7)Paul ConstoCraig OliverPeter Mackie
C Grade (18)Tayfun UgrasbulPaul JamesCameron White
D Grade (11)David ThompsonGeoff CranstoneGraham Cadd
E Grade (8)Rob DevolleRay WattsGeoff Miller
F Grade (9)Juanita CaddPaula McGovernClive Wright

Casey Fields, 1st November 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (5)Nick KennedyCiaran JonesSteve Ross
B Grade (7)Walter SaviniPeter ShanahanIan Smith
C Grade (12)Tim MaffeyTayfun UgrasbulCameron White
D Grade (8)Michael MuscatColin DohertyDean Niclasen
E Grade (8)Pat RuysRon StranksJC Wilson
F Grade (4)John EddyLaurie BohnClive Wright

Seymour, 25th October 2014 – Club Road Championships

Grade1st2nd3rd
35-39yo MenRichard Abel
40-44yo MenDarren Woolhouse
45-49yo MenCiaran JonesPeter HowardPeter Mackie
50-54yo MenRoy ClarkGuy GreenMick Hay
55-59yo MenRob AmosNick TappRob Suter
60-64yo MenKen MayberryChris EllenbyRob De Bernardi
65-69yo MenTony TonkinMartin StalderJohn Thompson
70-74yo MenNeil CartledgeDan IvesKen Bone
75-79yo MenRon StranksLaurie Bohn
80+ MenFrank Lees
40-44yo WomenPetra Niclasen
45-49yo WomenAnna DavisPauls McGovern
55-59 WomenRhonda Kennedy

Yarra Junction, 18th October 2014 – Images (Brave Dave)

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (28)Tom LeaperVaughan BowmanJames StewardNick KennedyDavid Holt
B. Grade (14)Chris EllenbyNick TappLeo Webb
C Grade (25)Peter WebbFranc TomsicPeter ShanahanMartin StalderRussell Wheelhouse
D Grade (14)Paul JamesKeith WadeDavid Thompson
E Grade (6)John C WilsonKym PetersonRon Stranks
F Grade (6)Raymond WattsJuanita CaddRobert Devolle

Arthurs Creek, 11th October 2014

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (16)Andrew StalderSean WilkensonDavid HoltGerard Donnelly
B. Grade (14)Matt RiceCraig OliverAnthony Gullace
C Grade (18)Alan Hosking (Northern)Dale MaizelsPeter WebbDavid Hyde
D Grade (14)Ross GardinerColin MortleyNeil Cartledge
E Grade (7)Ron StranksNick HainalAlan Chiong
F Grade (11)Paula McGovernJessica ChamberlainClive Wright

Casey Fields, 4th October 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (4)Roy ClarkRob AmosSteven Ross
B. Grade (12)Phillip ThompsonRoss MorgansChris Ellenby
C Grade (22) Cameron WhitePeter RansomePeter ShanahanAnna DavisGeoff O'Loghlen
D Grade (13)Peter WebbNeil CartledgeGeoffrey Cranstone
E Grade (11)Adrian DickinsonColin MortleyKym Petersen
F Grade (11)Paula McGovernJessica ChamberlainClive Wright

Casey Fields, 27th September 2014 – Images

Grade1st2nd3rd
A Grade (9)Ciaran JonesPhillip SmithRoy Clark
B. Grade (10)Marcus HerzogAnthony GullaceShane Crowhurst
C Grade (15) Martin StalderPaul ConstantinouPeter Shanaha
D Grade (10)Ken SaxtonDean NiclasenNeil Cartledge
E Grade (8)Colin MortleyAdrian DickinsonRon Stranks
F Grade (8)Patrick RuysEmma AndersonMichael Waterfield

Eildon, 20th September 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (8)Andrew MapstoneRussell NewnhamSimon Bone
B. Grade (8)David Richards Wes HurreyCraig Oliver
C Grade (14) Dale MaizelsIan MilnerGraeme Bull
D Grade (11)Colin DohertyNeil CartledgeDean Niclasen
E Grade (9)Ron StranksNick HainalColin Mortley
F Grade (0)

Lake Learmonth, Ballarat, 13th September 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (23)Tom LeaperNick KennedySimon BoneJames StewardAndrew Burmas
B. Grade (15)Ray RussoNick TappGrant GreenhalghMarcus Herzog
C Grade (13) Brad Eppingstall (Eur)David McCormackRob Parker (Eur)Peter Mackie
D Grade (13)Dean NiclasenMat Rock (Eur)Adam DymondNeil Cartledge
E Grade (4)Rob DevollePetra NiclasenBrian FarrellRhonda Kennedy
F Grade (0)

Casey Fields, 6th September 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (10)Rob AmosCiaran JonesRussell Newnham
B. Grade (18)Glenn NewnhamPhil ThompsonRoss ClarkMarcus Herzog
C Grade (22) Gary Stopar (NC)Stewart WilliamsGraeme BullKen BoneDavid McCormack
D Grade (16)Ken SaxtonRoss GardinerDean NiclasenAdam Dymond
E Grade (4)Neil WrayRob DevolleRon Stranks
F Grade (6)Pat RuysLawrence BohnClive Wright

Yarra Glen, 30th August 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (11)David DePedroSimon BonePeter Howard
B. Grade (18)Glen NewnhamPhil ThompsonNick TappRoss Tinkler
C Grade (20) Ian MilnerJohn NeilPeter MackieRob GilesGraeme Bull
D Grade (15)Ken SaxtonDavid CoullBernie Evans
E Grade (8)Leon BishopAdrian DickinsonJim Swainston
F Grade (3)Ron StranksAlex WattsPetra Niclasen

Rob Graham memorial ITT h’cap – Seymour, 23rd August 2014

Full results available here

Position Time (corrected)
1stWes Hurrey30:55
2ndRob Birch31:22
3rdNeil Cartledge31:40
4thDale Maizels31:42
5thMick Jamison31:58
6thIan Smith32:34
7thGerard Donnelly32:38
8thPhil Smith32:39
9thSean Wilkeson32:46
10thRob Amos32:57
FastestTom Leaper34:45 (actual)

ITT Club Championships – Seymour, 23rd August 2014

AgeFirstSecondThird
Men 35-39Tom Leaper (34:45)Brenton Jukes (40:37)
Men 40-44Sean Wilkeson (36:46)Wes Hurrey (38:55)James McArdle (42:26)
Men 45-49Jean-Philippe Leclercq (39:43)David Chesney (43:53)
Men 50-54Phil Smith (36:54)Mick Jamison (37:58)Phil Cavaleri (38:38)
Men 55-59Gerard Donnelly (36:38)Rob Amos (40:27)Nick Tapp (44:03)
Men 60-64Ken Mayberry (41:23)Rob Birch (42:52)David McCormack (44:32)
Men 65-69Martin Stalder (42:42)Brian Farrell (55:07)
Men 70-74Neil Cartledge (44:40)Geoff Youl (46:54)Dan Ives (48:26)
Men 75-Ron Stranks (52:02)
Women 45-49Dale Maizels (42:12)Anna Davis (42:59)Alison Skene (46:12)
Women 50-54Susan O'Keefe (51:40)

Gruyere, 16th August 2014

Grade1st2nd3rd4th 
A Grade (10)Andrew StalderNick KennedyPeter Howard
B. Grade (14)Ray RussoCraig OliverGlen Newnham
C Grade (20) David ChesneyCraig BlowfieldDavid BrownPeter MackieJohn Neil
D Grade (13)Peter WebbDavid CoullKeith Wade
E Grade (4)Leon BishopJim SwainstonJC Wilson
F Grade (0)

Yarra Glen, 9th August 2014

Grade1st2nd3rd4th 
A Grade (14)Tom LeaperSean WilkensonFrank Nyhuis
B. Grade (17)Ian SmithJason HallsPhil Thompson
C Grade (25) Daniel OldfieldGraeme BullD Watts (NC)Rob GilesMartin Stalder
D Grade (13)Ken BoneDavid CoullRoss Gardiner
E Grade (7)Nick HainalLeon BishopRay Watts
F Grade (0)

Casey Fields, 2nd August 2014

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (9)Roy ClarkIan ClarkGuy Green
B. Grade (13)Ray RussoPhil ThompsonRoss Morgans
C Grade (19) Ken BoneDavid McCormackGraeme BullBrian McCann
D Grade (12)Peter ShanahanJim SwainstonKen Saxton
E Grade (6)Robin CondieLouise WolfersRob Devolle
F Grade (4)Clive WrightLaurie BohnRon Stranks

Arthurs Creek, 26th July 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (11)Roy ClarkCarl CubbitDarren Woolhouse
B. Grade (15)Ken MayberryChris EllenbyNick Tapp
C Grade (15) Mal JonesDavid BrownMartin Stalder
D Grade (9)John HattinkGeoff DarrochPeter Webb
E Grade (11)Leon BishopBernie EvansJim Swainston
F Grade (0)

Eildon, 19th July 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (7)Nick Kennedy (Colac)Simon BoneSteve Ross
B. Grade (9)Glen NewnhamRay RussoCraig Oliver
C Grade (12) Peter MackieIan MilnerIan Smith
D Grade (10)Ken BoneDavid CoullColin Doherty
E Grade (8)JC WilsonJim SwainstonBernie Evans
F Grade (0)

Gruyere, 12th July 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (21)Tom LeaperPhil SmithJames StewardNick KennedyGuy Green
B. Grade (7)Emilio RomanoChris EllenbyCraig Oliver
C Grade (12) Mal JonesDale MaizelsTim Crowe
D Grade (8)Hylton PreeceAlison SkenePeter Mackie
E Grade (7)Nick HainalBernie EvansColin Doherty
F Grade (0)

Casey Fields, 5th July 2014

Racing cancelled

Gruyere, 28th June 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (9)Guy GreenPhil SmithRoy Clark
B. Grade (5)Darren WoolhouseChris EllenbyLeo Webb
C Grade (15) Walter SaviniMal JonesRussell Wheelhouse
D Grade (12)Peter MackieDavid McIndoePeter Web
E Grade (7)Barry EvansNick HainalZenon Gawronski
F Grade (0)

Yarra Glen, 21st June 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (23)Tom LeaperJames StewardDavid dePedroNick Kennedy (Colac)Peter Howard
B. Grade (19)Dave WorlandDarren WoolhouseRay RussoEmilio Romano (NC)
C Grade (18) Mal JonesPaul ConstantinouIan GillesDale Maizels
D Grade (15)Ken SaxtonDavid CoullKeith Wade
E Grade (6)Zenon GawronskiBarry EvansRay Watts
F Grade (5)Susan O'KeefeRobin CondieRon Stranks

Royce Bennett h’cap – Seymour, 14th June 2014

PositionNameMark 
1stBernie Evans35 minutes1:57:34
2ndTrevor Perry (NC)4 minutes
3rdPeter HowardScratch
4thRoy ClarkScratch
5thTony MirabellaScratch
6thScott Ridell2 minutes
7thIan Strang4 minutes
8thPhil SmithScratch
9thChris Ellenby4 minutes
10thDavid Moreland4 minutes
FastestPeter HowardScratch1:24:13

Casey Fields, 7th June 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (3)T LeaperS. RossR. Amos
B. Grade (9)No result
C Grade (20) F. TomsicP. ShanahanA. PlummerM. Stalder
D Grade (9)J. SwainstonC. MortleyK. Saxton
E Grade (7)R. CondieR. WattsA. Watts
F Grade (8)B. EvansP. RuysL. Bohn

Arthurs Creek, 31st May 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade Teams Race (17)T LeaperJ StewardA SeenR. ClarkS. Bone
B. Grade (15)E. RomanoG. NewnhamM. Rice
C Grade (17) G. BullD. BrownT. CroweG. Foster
D Grade (13)A. DymondK. SaxtonG. Darroch
E Grade (7)A. GartsideL. WolfersN. Hainal
F Grade (5)S. O'KeefeB. EvansJ.C. Wilson

Yarra Junction – O’Mara 100, 24th May 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (17)T. LeaperP. SmithJ StewardG. GreenS Kirsch
B. Grade (18)D WoolhouseD PhillipsE RomanoC. Fries (Gipps)A. Gullace
C Grade (23) J. WilliamsG. BullT. TonkinM. StalderT. Crowe
D Grade (10)P. MackieD McIndoeA. SkeneK. WadeK. Saxton
E Grade (8)G. YoullL. WolfersN. HainalR. WattsC. Doherty
F Grade (5)S. HeadR. StranksA. WattsB. Farrel

Yarra Glen, 17th May 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (8)T. LeaperP. SmithJ-P. Leclerq
B. Grade (22)G. NewnhamB.GrayM.RiceN. TappE. Romano
C Grade (22) W. SaviniG. StopparM. StalderP. AndersonR. Birch
D Grade (17)J. NeilK. SaxtonD. CoullK. Wade
E Grade (10)C. DohertyR. WattsG. Youl
F Grade (4)A. WattsR. StranksE. Anderson

Athletic Soft Tissue h’cap – Seymour, 10th May 2014

PositionNameMark 
1stBernie Gleary (Hume)17 minutes
2ndPaul Anderson (NC)17 minutes
3rdGraeme Parker (Eureka)17 minutes
4thNeal Cartledge17 minutes
5thPeter Mackie17 minutes
6thRay Watts29 minutes
7thColin Stokes (Hume)17 minutes
8thLouise Wolfers29 minutes
9thKen Saxton17 minutes
10thDavid Brown17 minutes
FastestSteve Ross2 Minutes1:24:58

Casey Fields, 3rd May 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (4)S.RossR.ClarkR.Amos
B. Grade (12)M.Hartman (NC)I.MillnerP.Healey
C Grade (12) P.JamesF.TomsicM.Stadler
D Grade (13)J.SwainstonD.CoullC.Mortley
E Grade (7)A.DickinsonR.WattsZ.Gawronski
F Grade (5)C.WrightK. BowenR.Condie

Gruyere, 26th April 2014

Grade1st2nd3rd
A Grade (6)P. SmithD DePedroF. Nyhuis
B. Grade (10)D. WoolhouseL. WebbG.Newnham
C Grade (12) J. WilliamsM. CosgroveG. Bull
D Grade (8)D. ChesneyJ. NeilP. Mackie
E Grade (4)JC WilsonJ. SwainstonH. Hibgame

METEC, 19th April 2014

Racing cancelled

Dunlop Road, 12th April 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade Teams Race (22)D.HoltJ.CainM.KinzettC.JonesJ.Steward
B. Grade (22)P.ThompsonC.EllenbyG.NewnhamB.McCannR.Cardosi
C Grade (18) K.BoneG.McIverM.StalderD.NiclasenD.Brown
D Grade (16)A.DymondJ.NeilP.AndersonK.SaxtonD.Coull
E Grade (6)J.SmithL.Wolfers
F Grade (10)R.CondieJo-Anne SabbatiniK.Bowen

Club Criterium Championships – Casey Fields, 5th April 2014

Age Group1st2nd3rd
Men 35-39D. HansfordR. Morgans
Men 40-44 (5)A. MapstoneD. HoltL. Lee
Men 45-49 (11)C. JonesS. BoneJ-P. Leclercq
Men 50-54 (12)R. ClarkS. RossG. Green
Men 55-59 (12)R. AmosP. ThompsonG. O'Loghlen
Men 60-64 (14)K. MayburryM. EdwardsC. Ellenby
Men 65-69 (6)J.ThompsonM. StalderH. Simpson
Men 70-74 (7)K.BoneJ. SwainstonN. Cartledge
Men 75-79R.Stranks
Men 80-84K. BowenR.Goodes
Men 85+K. Woolard
Women 45-49D. Maizels

Arthur’s Creek, 29th March 2014

Racing cancelled – unsafe roads

Dunlop Road, 22nd March 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (14)M.KinzettG.KotnikS.Ross
B. Grade (23)L.GatesC.EllenbyC.GoughD.WoolhouseD.Hyde
C Grade (24) K.BoneG.McIverT.CurulliM.StalderD.Maizels
D Grade (18)A.Dubovic
J.NeilD.McEndoneG.Cranstone
E Grade (9)T.MurdockL.BohnH.Hibgame
F Grade (9)S.JenkinsC. WrightK.Woolard

Yarra Glen, 15th March 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (9)R.ClarkD.De PedroG.Green
B. Grade (23)C.GoughE.Ramano (N) R.Clark (N)G.Newman D.Reynolds
C Grade (21)C.OliverM.JonesP.TaylorT.CroweI.Milner
D Grade (14)A. ZubovicJ.Mc IndopJ.Neil
E Grade (7)G.HarveyR.StranksM.Paull
F Grade (3)A.WattsT.LateoM. Grandland

METEC, 8th March 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade (9)R. AmosS. KirschL. Lee
B. Grade (13)E. RondinoC. EllenbyI. Smith
C Grade (23) B. McCannK. BoneR. DebernadiG. Stopar
D Grade (16)C. MortleyA. ZubovicR. GardnerD. Coull
E Grade (10)T. MurdochM. GranlandL. Wolfers
F Grade (8)H. HibgameS. JenkinsJ. Eddy

Casey Fields, 1st March 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade Teams Race (27)C. JonesN. KennedyG. DonnellyJ. StewardS. Kirsch
B. Grade (18)L.GatesM HerzogL. GatesA. Neilson
C Grade (26) B. McCannC. OliverG. McIverP. TaylorK.Bone
D Grade (18)J. NeilG. ParkerJ. SwainstonG. Cranstone
E Grade (13)J. NewM. GranlandG.Harvey
F Grade (9)R.GoodesK. BowenK. Woolard

Dunlop Road, 22nd February 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade Teams Race (30)C. JonesJ. StewardG. Donnelly
B. Grade (29)G.NewhamL.GatesD.HydeR.TinklerD. Woolhouse
C Grade (28) F.TomsicK.BoneD. NiclasenA.DymondD.Brown
D Grade (14)P. Gray
R.GardinerG.ParkerR.Devolle
E Grade (13)T.MurdochG.HarveyL. Wolfers
F Grade (9)C. WrightR.GoodesM.Waterfield

Gruyere, 15th February 2014

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (10)D.DePedroR.NewnhamJP.Leclercq
B Grade (17)D.WoolhouseP.KnightJ.HallsG.Newnham
C Grade (16)D.MaizelsG.StoperA.BuchananJ.Williams
D Grade (17)P.TaylorP.MackieG.DarrochC.Mortley
E Grade (10)K.WardG.HarveyA.Dickinson
F Grade (4)R.StranksM.GrandlandA.Watts

Dunlop Road, 8th February 2014

Racing cancelled- heat.

Casey Fields, 1st February 2014

Racing cancelled – heat.

EVCC  METEC, 25th January 2014

GradeFirstSecondThirdFourth
A-Grade (8)Russell Newnham Gerard Donnelly Jean-Philippe Leclercq
B-Grade (12)James Alymer Dayle Goodall Phil Thompson
C-Grade (15)Brian McCann Peter Shanahan Ian Gillies
D-Grade (17)Adrian Zubovic Peter Mackie John Neil Ron Chapman
E-Grade (8)Laurie Bohn Louise Wolfers Greg Harvey
F-Grade (8)Alex Watts Stewart Jenkins Frank Lees

EVCC  Casey Fields, 18th January 2014

GradeFirstSecondThirdFourth
A-Grade (6)C. JonesS. RossJP Leclercq
B-Grade (11)P. Thompson C. Ellenby R.Tinkler
C-Grade (15)P. Consto P.JamesT.Curuelli
D-Grade (18)S.PeetersR.DevolleN.CartledgeH.Werner
E-Grade (7)G.MillerG. HarveyR.Watts
F-Grade (6)A.WattsS.JenkinsR.Goodes

EVCC  Dunlop Road, 11th January 2014

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade Teams Race (23)M .KinzetC. JonesG. GreenJ. StewardD. Holt
B. Grade (18)R. TinklerM. HerzogA. GullaceD. Woolhouse
C Grade (22) A.WeberI.SmithF.TomsicR. WheelhouseP. Shanahan
D Grade (21)D. Niclasen
J. SwainstonA. ZubovicP. GrayG. Cranstone
E Grade (9)N. WrayJ. SmithL. Wolfers
F Grade (10)A. WattsK. BowenC. Wright

EVCC  Casey Fields, 4th January 2014

GradeFirstSecondThird
A-Grade (6)Roy ClarkGuy GreenSteve Ross
B-Grade (9)Phil Thompson Chris Ellenby Dayle Goodall
C-Grade (12)Peter Ransome Franc Tomsic David Smith
D-Grade (13)Dean Niclasen Neil Cartledge Phillip Taylor
E-Grade (6)Adrian Dickinson JC Wilson Greg Harvey
F-Grade (7)Clive Wright Keith Bowen John Eddy

 

.                             Athletic Soft Tissue Therapy      BGNow-VeloEx.3      croydon-cycleworks      Sponsor - lmca